W ramach realizowanej w LUMAGU polityki środowiskowej zgodnej z normą PN-EN ISO 14001 podejmowane są działania mające na celu bezpieczne wytwarzanie produktów w warunkach nieobciążających i nieniszczących środowiska. Dotyczą one także recyklingu i utylizacji zużytych okładzin oraz klocków hamulcowych.
Obowiązujące w Polsce przepisy prawne dotyczące recyklingu i gospodarki odpadami określają problematykę związaną z produkcją i utylizacją tego rodzaju materiałów. Przepisy te ustanawiają obowiązek minimalizacji ilości powstających odpadów oraz ich nieszkodliwej dla środowiska naturalnego neutralizacji stosownie do warunków technicznych i ekonomicznych.
W skład tych dyrektyw wchodzi również recykling, zwrot oraz demontaż zużytych części takich jak okładziny hamulcowe i klocki hamulcowe, pozostałe po naprawach i przeglądach samochodów.
W ramach przyjętej polityki środowiskowej LUMAG odpowiada również za produkty po ich zużyciu i wymontowaniu z pojazdów. Firma odbierania, gromadzi i przetwarza zużyte okładziny i klocki hamulcowe z samochodowych warsztatów serwisowych. Stosowane przez LUMAG metody neutralizowania polegają na recyklingu. Powstające w ten sposób składniki mogą być stosowane jako komponent surowców z przeznaczeniem do produkcji nowych elementów układów hamulcowych.
Najważniejszym celem, jaki przyświeca naszym działaniom recyklingowym, jest namacalna i systematycznie zwiększająca się ochrona środowiska i naturalnych źródeł surowców.